Монако е државата во која луѓето живеат најдолго

Од:

Се верува дека за долгиот животен век, може да му се заблагодариме за живеењето покрај море, консумирање на медитеранска храна, но и склоноста кон активен живот или време поминато на отворено.

Монако се протега на само два квадратни километри долж Средоземното море, со население од приближно 40 000 жители. Истражувањата покажуаат дека населението е свртено кон семејството и кон верата и дека времето поминато на отворено, честопати значи уживање и опуштање на некоја јахта.

Една од најмалите држави во светот, Монако во последните неколку години е земја со најдолг животен век. Статистиката покажува дека жените во просек живеат 93,4 години, а мажите 85,5 години, односно луѓето во Монако во просек живеат 89,4 години, пишува Far and wide.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Поларната светлост сега може да се набљудува во живо

А1он

Половина од плажите низ светот може да исчезнат во следните 80 години

Ана Ололовска

Куќата на љубовниците во Помпеја се отвора по 40 години

Ана Ололовска

Во Амстердам еротски комплекс наместо Црвените фенери

Ана Ололовска

Амстердам размислува да ја забрани марихуаната за туристите

Ана Ололовска

Во центарот на Виена лизгање на 9 илјади метри квадратни мраз

Драган Поповски