Момче оштети слика на Пикасо вредна 20 милиони фунти

Од:

Слика на Пабло Пикасо, чија што вредност се проценува на 20 милиони фунти, оштетена е нападот на лондонската галерија „Тејт модерн“, а осомниченото момче е обвинето за кривично дело нанесување материјална штета.

Галеријата ја повлече сликата од 1944 година од изложбата додека не се утврди штетата, а според некои извештани платното е скинато.

Вандалскиот чин се одигра во саботата, а осомничениот 20 годишниот Шекил Маси, вели дека ќе ги негира наводите во обвинението.

Тој е задржан во притвор до сослушувањето пред судењето, закажано за 30ти јануари.

Тејт изјави дека делото што ја прикажува љубовницата на Пикасо Дора Мар е создадено во мај 1944 година во Париз, во последните месеци од нацистичката окупација.

Би можело да ве интересира

Завршува интернационалниот фестивал „Театарски европски алтернативи“

Ана Ололовска

Уметникот Живко Поповски -Цветин со ликовна работилница во возот на релација Скопје-Куманово по повод Светскиот ден на мирот

Ана Ололовска

„Светлината од уметникот ќе се одрази врз целата заедница“ преку црно- бели портрети изложени на Рузвелтова

Ана Ололовска

Затворена јубилејната 35-та ликовна колонија св.Јоаким Осоговски

Ана Ололовска

Заврши ликовната колонија „Карпино 2021“

Ана Ололовска

Аудиовизуелна инсталација на Ивановски и Пејовски во „Центар-Јадро“

Ана Ололовска