Модна ревија „Made in North Macedonia: Женски вештини”

Од:

„Добредојде Macedonia Welcome Centrе“ (DMWC) во соработка со Француската амбасада и Меѓународниот Моден институт „Изет Цури“, вечер во Музејот на Народна борба организираат модна ревија насловена “Made in North Macedonia: Women’s Skills”.

Ревијата се организира по повод 8 Март – Денот на жената и пет години од успешна работа на Институтот „Изет Цури“. На модната ревија ќе бидат претставени 30-тина креации изработени од студентите од прва до четврта година на овој Институт. Настанот ќе го отвори францускиот амбасадор Кристиан Тимоние.

Интернационалниот институт за мода „ Изет Цури“ е приватна образовна институција чија основна цел е да создаде нови креативни генерации во областа на модата во Македонија. Основан е 2014 година и до денес и работи под директно менторство на професорот Изет Цури, ценето име на париската модна сцена со долгогодишна успешна кариера на глобално ниво.

Би можело да ве интересира

Ралф Лорен подарува 1,5 милиони производи за „хероите од првите борбени линии“

Ана Ололовска

21. Моден Викенд Скопје: Дигитално издание со домашни дизајнери и странски брендови

Ана Ололовска

Ријана издаде нов колекција женска долна облека

Ана Ололовска

Неколку причини зошто жените со кратка коса се толку привлечни

Ана Ололовска

Беше толку убава што не стануваше од кревет за помалку од 10 илјади долари: Денеска изгледа комплетно поинаку

Ана Ололовска

Армани ги преместува работните простории од Париз во Милано

Ана Ололовска