Мис Мукерџи замина во својата татковина за да и помогне на земјата од Ковид-19

Од:

Мис Англија за 2019 година, Баша Мукерџи, која по професија е лекарка, се врати во земјата каде што израснала, за да ѝ помогне во борбата против коронавирусот.

Мукерџи завршила медицина на Универзитетот во Нотингем.

Таа ќе биде во изолација две недели, што е задолжително кога некој се враќа од странство, а потоа ќе им се придружи на колегите во болницата во гратчето Бостон, во источна Англија, каде што работела претходно.

По освојувањето на националната титула „мис“, неколку добротворни организации ширум светот ја повикаа да им помогне како амбасадорка на добра волја во Африка, Турција, Пакистан, Индијa и други земји.

Така, убавата докторка првично планирала да ѝ се посвети на хуманитарната работа до крајот на август годинава.

„Погрешно е да носам круна додека во светот луѓе умираат од коронавирусот. Ни за миг не се двоумев кога моите поранешни колеги од болницата во Бостон ме поканија да им се придружам“, изјави Баша за „Си-Ен-Ен“.

Таа е стручњак за респираторна медицина, но како што самата вели, може да ја распоредат секаде каде потребна.

Би можело да ве интересира

Германски експерт: Идната година веројатно нова вакцинација против коронавирусот

Ана Ололовска

Синдикатот на медицински сестри во САД се противи вакцинираните да не носат заштитни маски

Ана Ололовска

Универзитетот „Јејл“ бара од вработените да се вакцинираат

Ана Ололовска

Олеснување на рестриктивните мерки на Балканот

Ана Ололовска

ВИДЕО: Со 130 гости, без невеста и младоженец, се одржува пилот-свадба во Хрватска

Мери Јордановска

Италија: По примање прва доза вакцина, смртноста од Ковид-19 намалена за 95 отсто

Мери Јордановска