Мириси кои го подобруваат расположението

Од:

Иако ќе ви звучи чудно, научниците тврдат дека мирисот на некои намирници го подобруваат расположението и даваат енергија.

Цитрусно овошје – мирисот на портокал, лимон и грејпфрут го подигнуваат нивото на енергија. Мирисот на лимон го намалува и нивото на стрес.

Истражувањата покажуваат дека мирисот на пеперминт, еукалиптус и нане им помагаат на спортистите да постигнат подобри резултати.

Мирисот на свежа трева го намалува стресот и го смирува телото. Рузмаринот помага да се опуштите и го подобрува помнењето.

Би можело да ве интересира

Совети за изгореници од сонце

Ана Ололовска

На жените просечно им недостасуваат три часа сон

Ана Ололовска

Проблеми што може да ги предизвика силиконот во градите

Ана Ололовска

Истражување: Мачињата и кучињата го убиваат стресот

Ана Ололовска

Лошиот шеф е штетен по здравјето

Ана Ололовска

Црното чоколадо нè прави поенергични и попродуктивни

Ана Ололовска