Милано: Модна недела меѓу традиционалните и дигиталните ревии

Од:

Модната недела во Милано оваа есен ќе се одржи од 22 до 28 септември, при што колекциите за пролет-лето 2021 година, ќе бидат претставени еден дел во облик на дигитални презентации, но и еден дел – во живо.

Тоа ќе биде прва модна недела во Милано со постепено враќање во нормала, бидејќи претходно во јули, таму се организираше модна недела со исклучиво дигитални ревии. Сепак, и овој пат тоа ќе мине со сите потребни мерки на претпазливост и заштита од коронавирусот.

Најавено е дека Валентино, Фенди, Армани, Прада, Долче и Габана, Етро и Макс Мара, меѓу другите, ќе ги претстават своите колекции за време на Модната недела во Милано.

Се проценува дека италијанската модна индустрија ќе се соочи со пад на извозот за 28 отсто поради пандемијата на Ковид-19.

Би можело да ве интересира

Сара Џесика Паркер со нова линија чевли

Ана Ололовска

Лудус – добитник на наградата за најдобро шоу на Љубљанската модна недела

Ана Ололовска

Три генерации македонска мода – настан организиран на иницијатива на сопругата на претседателот

Ана Ололовска

Хантер Мекгрејди го продолжува походот кон уривање на стереотипите

Ана Ололовска

Почна Лондонската недела на модата

Ана Ололовска

Шакира во костим за капење дизајниран по нејзина идеја

Ана Ололовска