Мик Џегер и Дејв Грол објавија химна за по пандемијата

Од:

Рокерите Мик Џегер и Дејвид Грол ги здружија силите и создадоа „пост-пандемиска химна“. Се работи за песна којашто се однесува на контроверзиите што ги среќаваме во ерата на Ковид-19, карантини, маски, Тик-ток, Зум и анти-вакцина движења.

Песната се вика „Eazy Sleazy“ и синоќа е објавена на платформата „Јутјуб”.

– Сакав да ја споделам оваа песна што ја напишав по повод излегувањето од изолација, со толку посакуван оптимизам. Дејв, ти благодарам што ги зеде за тапаните, басот и гитарата, беше забавно да работам со тебе на овој проект. Јас се надевам дека сите ќе уживаат во тоа… Во песната „Eazy Sleazy”, изјави прославениот пејач на Ролинг Стоунс, Мик Џегер (77).

Дејв Грол (52) е американски рок-музичар, пејач и текстописец, а својата кариера ја започна во 1980-тите во рок-бендот „Скрим“, а потоа и како тапанар во славната „Нирвана“. По смртта на пејачот на „Нирвана“ – Курт Кобејн, Грол ја основа групата „Фу фајтерс“ и соработува со многу други познати музичари.

Би можело да ве интересира

Почина басистот на „Зи-зи топ“, Дасти Хил

Ана Ололовска

Тејлор Свифт најплатена музичарка за 2020 година

Ана Ололовска

Десетгодишнината од смртта на Ејми Вајнхаус одбележана со документарец

Ана Ололовска

Ерик Клептон нема да свири на концерти на кои условот за влез е вакцинација

Жарко Настоски

„Фу Фајтерс“ го одложи својот концерт поради заразен со коронавирус

Ана Ололовска

Почина легендарниот ерменски музичар Џиван Гаспарјан, во чии настапи уживаше и скопската публика

Жарко Настоски