Мигрантите после година дена конечно си ги видоа децата

Од:

Девет родители кои беа депортирани бидејќи администрацијата на Трамп одвои илјадници мигранти семејства, конечно беа обединети со своите деца кои не ги виделе година и пол.

Групата пристигна на Меѓународниот аеродром во Лос Анџелес од Гватемала Сити во патување наредено по налог на федерален судија, кој откри дека американската влада нелегално ги спречила да бараат азил.

Адвокатот за азил потврди дека деветте родители биле на летот. Некои од децата беа на аеродромот за да ги поздрават, вклучувајќи го и Бајрон, деветгодишниот син на Дејвид Кол. Дејвид падна на колена и со солзи го прегрна својот син Бајрон.

Соединувањето беше моќен потсетник за трајните ефекти на политиката за раздвојување на Трамп, дури и затоа што вниманието и бесот се избледени во текот на постапките за импичмент и тензиите со Иран.

Би можело да ве интересира

Сезона на грип во САД: Најмалку 105 деца починати, над 29 милиони инфицирани

Ана Ололовска

ВИДЕО: Победа на Сандерс на изборите за претседателски кандидат во Невада

Ана Ололовска

Еспер учествувал на вежби за воен одговор на можни нуклеарни напади од Русија врз Европа

Ана Ололовска

САД: Русија шири дезинформации за новиот коронавирус

Ана Ололовска

Стапи во сила делумно примирје меѓу САД и талибанците

Ана Ололовска

Сандерс ја предупреди Русија да не се меша во американските избори

Ана Ололовска