Мекензи Скот, бившата сопруга на Џеф Безос, донира 2,74 милијарди долари за борбата против расизмот

Од:

Поранешната сопруга на основачот на Амазон и најбогат човек на светот, Џеф Безос, Мекензи Скот, денеска изјави дека ќе донира 2,74 милијарди долари за уметнички групи и здруженија кои се борат против расната дискриминација.

Според магазинот Форбс, милијардерката Скот (51) поседува речиси 60 милијарди долари и ветила дека ќе донира половина од своето богатство во добротворни цели.

Скот, која во меѓувреме се омажи за професорот Ден Џуит, изјави дека таа и нејзиниот сопруг биле „водени од верувањето дека ќе биде подобро непропорционалното богатство да не биде во рацете на само неколку луѓе“.

Милијардерката претходно веќе донираше околу шест милијарди долари за да им помогне на оние кои се економски најпогодени од епидемијата на коронавирусот, а потоа кажа дека сака да ја намали нееднаквата распределба на богатството.

Парите што ќе ги донира сега ќе бидат дадени, меѓу другите, на Аполо театарот во Њујорк, американскиот Фонд за одбрана на децата, одделите на универзитетите во Калифорнија, Флорида, Тексас и Илиноис, како и на групите за социјална правда (Race Forward, Borealis Philanthropy).

Би можело да ве интересира

Британскиот премиер Џонсон ги осуди манифестациите на расизам на натпреварот Унгарија – Англија

А1он

УНДП и Германската амбасада и донираа компјутерска опрема на МВР за поефикасна контрола на малото и лесно оружје

А1он

Невладина организација донира храна, облека и сапун во тетовскиот воспитно-поправен дом

Жарко Настоски

Граничниот премин Ќафасан ни го опремуваат Американците, со донација и техничка помош

Жарко Настоски

И денес примивме донација – американската фирма УПС му подари фрижидери на Институтот за трансфузиона медицина

Жарко Настоски

Бугарија ќе им донира 150.000 вакцини „АстраЗенека“ на соседите, вели дека тие сами барале

Жарко Настоски