„Мe намами во кабина и ме силуваше“- сведоштво на жртвата на Трамп кој возврати: Не си мој тип

Од:

Колумнистката на Elle, Џин Керол, сведочеше во случајот за клевета против поранешниот претседател Доналд Трамп, кој негираше дека ја силувал затоа што таа не била негов „тип“. во стоковната куќа Бергдорф Гудман во Менхетен во средината на 90-тите.

„Тука сум затоа што ме силувал Доналд Трамп, а кога пишував за тоа, рече дека тоа не се случило. Лажеше и ми го уништи угледот, а јас сум тука да се обидам да си го вратам животот“, сведочеше таа.

Во 2019 година, Керол напиша насловна приказна за магазинот Њујорк во која детално ја опиша нејзината присилна средба со Трамп пред речиси 30 години. Оттогаш таа го тужеше поранешниот претседател за клевета, двапати, откако тој ги отфрли обвинувањата, делумно велејќи дека таа не е негов „тип“. Законот од 2022 година во Њујорк и дозволи да го тужи за злоупотреба.

Керол на судењето рече дека средбата со Трамп започнала пријателски. Таа рече дека таа и Трамп „се движеле во исти кругови во Њујорк“, па кога ја видел во самопослуга, Трамп извикал: „Еј, ти си таа дамата со советите“.

Трамп ја замоли да му помогне да избере подарок за неговата сопруга и таа беше поласкана. Таа потоа се согласи да оди во делот за долна облека и да проба нешто.

„Сакам да давам совети, а Доналд Трамп ме праша за совет за купување подароци“, рекла Керол, објави Вашингтон пост.

Трамп потоа наводно ја нападнал во кабината каде што ја силувал. Со години, таа се обвинувала себеси за инцидентот и рече дека искуството ја оставило „неспособна никогаш повторно да нема романтичен живот.“ Таа, исто така, во својата насловна приказна напишала дека никогаш повеќе немала секс.

Најмалку 26 жени го обвинија Трамп за сексуален напад, а тој ги отфрли сите обвинувања и се закани дека ќе ги тужи жените кои тоа го направиле. Трамп ја обвини Керол дека лаже за да ги продава нејзините книги.

Трамп се огласи и за две прашања кои судијата Луис Каплан нареди да не влијаат на поротата, објави CNBC. Едното е дали фустанот што Керол го сочувала од тој ден има генетски материјал што може да се поврзе со Трамп, а другото е дали демократскиот донатор и ко-основач на LinkedIn, Рид Хофман, помогнал во финансирањето на нејзината тужба.

Трамп, исто така, го одби барањето да се тестира негова ДНК на фустанот. Претходно оваа година, судијата Каплан во суштина ја затвори книгата за дебатата за ДНК велејќи дека ниту една од страните не одлучиле ДНК да биде прашање во случајот.

Би можело да ве интересира

Трамп чувал доверлив документ за можен напад врз Иран

(ВИДЕО) Роберт де Ниро: Налудничаво е да се верува дека Трамп може да работи добро

Нов извештај за врските на Трамп со Русија: ФБИ никогаш немал вистински докази за да започне истрага

„Ме турна во кабината и ме силуваше“ – сведочеше поранешната колумнистка на судењето на Трамп

Започна судењето на Доналд Трамп

Трамп повторно на суд, се соочува со обвинувањето за силување