Маск: Тесла го прекина тестирањето на новиот автопилот

Од:

Американскиот производител на електрични возила „Тесла“ го прекина тестирањето на подобрената верзија на својот автопилот поради технички проблеми кои се појавија со него, изјави основачот на компанијата, Илон Маск.

dobivaj vesti na viber

„Забележавме некои проблеми со верзијата 10.3, така што привремено се враќаме на верзијата 10.2“, напиша тој на Твитер.

Маск неодамна изјави дека службата за контрола на квалитетот открила проблеми со брзината на системот при вртење налево. Првата верзија на „Advanced Driver Assistance System“ (АДАС) беше претставена од „Тесла“ во 2014 година, кога беа објавени плановите за највисокото, петто ниво на автоматизација и самоуправување, каде што автомобилот може да вози без возач во сите услови на патот. Оваа технологија е инсталирана само на неколку илјади електрични возила, од кои повеќето се обезбедени за вработените во компанијата.

Би можело да ве интересира

Маск продаде акции на „Тесла“ за 6,9 милијарди долари

А1он

Тесла може да се врати на нормално производство во Шангај до средината на мај

„Панасоник“ инвестира 700 милиони долари во производство на батерии за „Тесла“

А1он

Активисти побараа од Тесла да ја затвори својата филијала во Синџијанг

Ана Ололовска

Илон Маск продаде акции на „Тесла“ за уште една милијарда долари

Ана Ололовска

Маск продаде акции на „Тесла“ за уште една милијарда долари