(ВИДЕО) Маск: Првиот тунел за еден месец

Од:

Првиот вистински и корисен тунел на „Боринг компани“ (The Boring Company), лансиран од Илон Маск, наскоро ќе биде завршен.

Досега пред јавноста беа прикажани само симулациите и кратките пробни цевки на тунелот, но Маск откри дека првата комерцијална јавна делница во еден од нивните тунели ќе биде пуштен за употреба за околу еден месец и половина.

Станува збор за рута што ќе го поврзе седиштето на Спејс Икс (SpaceX) и „Боринг компани“ во Хоторн со станицата О’Лири, оддалечена околу четири километри.

„Тунелот наскоро ќе биде завршен”, напиша Маск на својот профил на Твитер.

Тој го најави отворањето за 10 ноември.

Би можело да ве интересира

Маск демантира дека му подарил Тесла на Лукашенко

Тесла камион снимен без возач на автопат

Ана Ололовска

Илон Маск: Од Лондон до Сиднеј ќе се патува за помалку од еден час

Ана Ололовска

ВИДЕО: Промовиран новиот електромобил „Тесла Модел Ипсилон“

Ана Ололовска

Илон Маск откри колку чини билет за Марс

Ана Ололовска

Илон Маск продава една од вилите по цена од 4,5 милиони долари