Маск: Привремено суспендирано преземањето на Твитер

Од:

Милијардерот Илон Маск соопшти дека процесот на преземањето на Твитер привремено е запрен, за да се провери колкав процент од активните корисници на платформата отпаѓа на лажни профили.

dobivaj vesti na viber

Од социјалната платформа беше соопштено дека лажните профили или т.н. спам-сметки сочинуваат помалку од пет отсто од 226-те милиони дневно активни корисници, проценка што сега ќе биде предмет на проверка.

Маск на крајот на минатиот месец ја купи платформата за 44 милијарди долари.

Од Твитер беше потврдено дека е постигнат купопродажен договор со Маск, по цена од 54,2 долари од акција. По завршувањето на трансакцијата компанијата ќе стане приватна сопственост. Согласно постигнатиот договор акционерите на Твитер ќе добијат 52,20 долари за секоја акција што ја поседувале во моментот на договорената трансакција. Куповната цена е за 38 отсто повисока од цената што акциите на Твитер ја држеа на 1 април годинава, последниот ден од тргувањето со акциите на компанијата, кога и Маск објави дека купил удел од околу девет проценти во Твитер.

Самата платформа се смета за „јавно дигитално местко каде се расправа за витално важни содржини за човештвото“.

Маск инаку изјави дека слободата на говорот е темелна вредност на демократијата.

Би можело да ве интересира

Маск ќе го одблокира Трамп на Твитер

А1он

Илон Маск „на исто мислење“ со ЕУ по однос европската регулатива на дигиталната сфера и „Твитер“

Ана Ололовска

Русија го казни Твитер со три милиони рубљи

Ана Ололовска

Загриженост кај групите за заштита на човекови права откако Маск го купи Твитер

А1он

Илон Маск е новиот сопственик на Твитер

А1он

ЕК не гледа проблем Илон Маск да биде единствен сопственик на Твитер

Ана Ололовска