Маск ќе го одблокира Трамп на Твитер

Од:

Новиот сопственик на Твитер, Илон Маск денеска најави дека ќе го одблокира налогот на поранешниот американски претседател Доналд Трамп.

– Мислам дека тоа беше морално лоша одлука и да бидам целосно јасен, крајно глупава, изјави Маск.

Основачот на компаниите „Тесла“ и „Спејс Икс“, кон крајот на април го купи Твитер за 44 милијарди долари, но сè уште треба да добие поддршка од акционерите и регулаторните органи.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Раководството на Твитер препорача компанијата да му биде продадена на Маск

А1он

Најмалку петмина вработени во „Спејс Икс“ добиле отказ поради што го критикувале Маск

А1он

Во своето прво обраќање до вработените на Твитер, Маск зборуваше за намалување на персоналот

Ана Ололовска

Мета, Гугл и Твитер ветија поостра борба против лажните вести

А1он

Сослушување за нападот на Капитол, Трамп обвинет за државен удар

Катерина Павлова-Николовска

Маск се заканува дека ќе се откаже од купување на Твитер поради информации за лажни профили

А1он