Маск: Близу сме до петтото ниво на самоуправувачко возење

Од:

Сопственикот на американскиот производител на електрични автомобили „Тесла“, Илон Маск изјави дека неговата компанија е многу блиску до петтото ниво на технологијата за самоуправувачко возење, односно управување со возилата без учество на возач.

– Јас сум крајно убеден дека петтото ниво, односно суштината на потполно самоуправување, ќе стане реалност и мислам дека тоа ќе се случи многу наскоро… Сè уште сум убеден дека ќе ги завршиме основните функции за петтото ниво на автономија оваа година, рече Маск во видеоврската на отворањето на годинашната Светска конференција за вештачка интелигенција во Шангај.

Сепак, претставниците на автомобилската индустрија посочуваат дека ќе биде потребно повеќе време за да се постигне целосна подготвеност на оваа технологија, како и потполна доверба на јавноста во неа.

Би можело да ве интересира

Се бара повлекување на 158.000 автомобили на „Тесла“ поради дефект

Илон Маск изгуби 14 милијарди долари во еден ден, пак е втор најбогат човек во светот

Жарко Настоски

Илон Маск го надмина Џеф Безос и стана најбогатиот човек во светот

А1он

Илон Маск: Се обидов да ја продадам „Тесла“ на „Епл“

Ана Ололовска

Илон Маск: Човек ќе слета на Марс за шест години

Ана Ололовска

Маск побогат за 100 милијарди долари оваа година

Ана Ололовска