Мапирани 37.000 квадратни километри од Зеландија за 28 дена

Од:

Австралиски и американски научници ги утврдуваат границите на потонатиот континент Зеландија, кајшто денес се наоѓаат земјите Нов Зеланд и Нова Каледонија. Oсвен тие земји, денес сѐ друго е под вода.

dobivaj vesti na viber

Зеландија се одделило од праконтинентот Гондвана пред околу 79 милони години, а сега според научниците, има 4,9 милиони квадратни километри. Од 2017 година , тоа подводно има стаус на континент. Научно, месецов се мапирани околу 37.000 квадратни километри од него.

– Нашата експедицијата собра топографски и магнетни податоци за морското дно, со цел истражување на создавање на врската меѓу Тасманското и Коралското Море и просторот меѓу Австралија и Нов Зеланд, изјави Дерија Ѓурија – дел од научната екипа.

Според американската Национална управа за мерење на океаните, веќе се мапирани 10 отсто од континентот преку сонарни методи.

Би можело да ве интересира

ЕСА разгледува можност за пренос на енергија од вселената на Земјата

А1он

Научна студија: Никаде на Земјата дождовницата не може да се пие

Ана Ололовска

Ден на планетата Земја 2022: Инвестирајте во нашата планета

Ана Ололовска

Најлоша суша во југозападниот дел на Северна Америка во последните 1.200 години

Ана Ололовска

Патогените од вселенските патувања може да бидат опасни за Земјата

Ана Ололовска

Оксфам: Милијардерите треба да се спречат да ја ограбуваат и сериозно загрозуваат планетата

Ана Ололовска