„Мајкрософт“ и Бе-Ем-Ве најавија платформа за поврзување на автомобилските фабрики

Од:

„Мајкрософт“ и Бе-Ем-Ве најавија создавање современа софтверска платформа преку која ќе се овозможи полесно поврзување на фабриките на автомобилскиот гигант.

Стручни лица сметаат дека тоа многукратно ќе го забрза развојот на производството на возила.

Извршниот директор на „Мајкрософт“, Скот Гатри соопшти дека мрежната платформа ќе биде составена од 3.000 машини, роботи и самоуправувачки преносни средства.

Слична зделка минатата недела склучија и „Фолксваген“, „Амазон“ и „Сименс“.

Би можело да ве интересира

Визијата станува реалност – Светска премиера на Volkswagen ID.3

Ана Ололовска

Смарт е првиот бренд којшто целосно преминува на електричен погон

Ана Ололовска

Новиот „Ајфон“ поттикнува трипофобија

Ана Ололовска

Renault – Официјален партнер на филмскиот фестивал „Браќа Манаки”

Ана Ололовска

ВИДЕО: Електрична детска количка за поголема безбедност

Ана Ололовска

Светска премиера на новиот, електричен Porsche Taycan!

Ана Ололовска