„Мадагаскар 3″ прв на листите по заработка

Од:

Третото продолжение на анимираниот филм „Мадагаскар“ по само една недела веќе стана најпродаваниот филм во САД.

Оваа авантура е најбарана и во Европа и веќе го мина „Прометеј“ по заработувачката.

Досега „Мадагаскар 3“ на благајните собра вкупно 35 милиони долари, додека „Прометеј” нешто поскромно, 20,2 милиони долари.

Мизичкиот филм „Rock Of Ages” со Том Круз и Кетрин Зета Џонс е на третото место.

 

Би можело да ве интересира

Режисери и продуценти бараат да не се крати буџетот за филм – упатија писмо до Министерството за култура

А1он

„Бизнисот на задоволството“ во друштво на Оскаровци

Пол Мескал глуми во филм кој ќе се снима повеќе од 20 години

Горан Наумовски

Интернационална премиера на филмот „Досие Иднина“ на филмскиот фестивал во Нанси

Изведба на проектот „Реобмислување – филм, музика и поезија” во Крива Паланка

Краткометражниот игран филм „Шеќерни луѓе“ на Сузана Диневски продолжува да доминира на меѓународни филмски фестивали