Лондонска недела на машка мода, бизнис вреден 20 милијарди долари

Од:

Во Лондон овој викенд се одржува Лондонска недела на машка мода, на која дизајнерите ќе ги прикажат најновите креации за облека за мажи.

Ќе биде изложена машка облека за слободно време и луксузни одела.

Лондонската недела за машка мода се одржува на две години и трае само три дена, бидејќи е со помал обем во однос на традиционалната презентација на женска мода.

Меѓу брендовите кои ги изложуваат своите креации за есен/зина 2019 година се: „Котвајлер“, „Барбур“, „Ребурн“, „Касими“.

Според податоците на истражувачката агенција „Минтел“, вредноста на продажбата на машка облека на британскиот пазар минатата година пораснала на 20 милијарди долари, што е за повеќе од пет отсто во однос на вредноста на продажба регистрирана во 2017 година.

Би можело да ве интересира

Клаудија Шифер се сликаше гола

Ирина Шајк – најпопуларната бикини-манекенка за ова лето

Ана Ололовска

„Гучи“ ја воведува вештачката интелигенција во модата

Ана Ололовска

Очилата за сонце имаат рок на траење

Ана Ололовска

Првиот ангел на Викторија Сикрет со облини

ВИДЕО: Манекен почина на ревија во Сао Паоло

Татјана Ташкова