Лизо со акт ги потсети обожавателите да гласаат

Од:

Американската пејачка Лизо со разголена фотографија од себеси ги потсети своите обожаватели од САД да гласаат на претседателските избори.

На уметничката слика, Афроамериканката која за многумина претставува икона и пример за самопочитта и самоувереноста кај полничките жени, е полупокриена само со американското знаме.

View this post on Instagram

When I think of this country I don’t think of its laws I think of its people. I think about how we were raised to be patriotic of violence, propaganda & war. I think about how this country is owned by the oppressor and how the oppressed are locked in a valley of capitalism. But I also think of the young people who refuse to be spoon fed mistruths. I think of the elders who bucked against hateful prejudices even when it felt impossible…. Because of you, I’m still hopeful. I believe in a country that teaches the true history so we can better understand where we live and how we can do better. I believe in a country that listens to the cries of the protester and doesn’t politicize death. I believe in restoration of this beautiful land and respecting the communities of people who owned America before colonizers renamed it. I believe in fairness, equality, a complete removal of religion in places where it does not belong. Let religion live in the churches and places of worship… the quiet prayer rooms, the joyful congregations.. and out of Congress. I believe in so much, and if I believe it one day I can see it. It may not be tomorrow it may not be today, but it will be one day if we stay activated. We the people, ALL the people, deserve it. Today’s the last day to vote. Stay in line, stay determined and thank YOU for voting.

A post shared by Lizzo (@lizzobeeating) on

„Кога мислам на оваа земја, не мислам на нејзините закони, мислам на нејзините луѓе. Мислам на тоа како сме воспитани за да бидеме патриоти во однос на насилството, пропаганда и војна. Размислувам за тоа како оваа земја е во сопственост на угнетувачот и како угнетените се заглавени во долината на капитализмот. Но, мислам и на младите луѓе кои одбиваат да бидат потхранувани со невистини. Мислам и на повозрасните кои ги оттурнаа предрасудите полни омраза, дури и кога тоа се чинеше невозможно… Поради вас, јас сè уште се надевам“, напиша Лизо во придружниот коментар.

Би можело да ве интересира

Емилија Кларк ја продаде куќата во Лос Анџелес за 4,4 милиони долари

Ана Ололовска

Кристи Свонсон во одбрана на Доналд Трамп

Ана Ололовска

Џим Кери со роденденска порака до „белите шовинисти“ меѓу републиканците

Ана Ололовска

ВИДЕО: Џастин Тимберлејк проговори за своето второ дете со глумицата Џесика Бил

Ана Ололовска

Д-р Дре повторно обвинет за семејно насилство

Ана Ололовска

Хејли Бибер оди на психолог поради троловите

Ана Ололовска