Куќата на врвот на планината нуди бесплатно сместување,ама ако можете да стигнете таму

Од:

Три прсти е името на три планински врвови во планините Каскада во округот Снохомиш во американската држава Вашингтон. На еден од тие врвови во триесеттите години на минатиот век е изградена дрвена куќа – еден вид стражарница за набљудување на пожарите во областа – која и денес привлекува големо внимание.

Изградена е од Харолд Енглес и Фред Бенес помеѓу 1930 и 1932 година. Местото првично беше минирано за да се создаде рамна основа. Градежниот материјал го носеле животни до 180 метри од врвот, а потоа со помош на систем со низа јажиња и скали бил влечен до избраното место.

Дрвената рамка на оваа еднособна кабина со димензии 4,3 x 4,3 метри е прицврстена на темелот, а структурата се држи на место со сајли закачени на блиските карпи. Надворешноста е опремена со систем за заштита од гром, а на прозорците има ролетни кои спречуваат силните ветрови, кои се вообичаени овде, да „влезат“ во просторот.

Иако колибата се наоѓа на надморска височина од „само“ 2094 метри, теренот е толку предизвикувачки што треба да сте искусен алпинист за да се искачите. Најлесно е да ја постигнете оваа цел во лето, но дури и тогаш ќе ви требаат секири и јажиња. И многу трпение и внимание. Ако успеете да се искачите до куќата, можете да ја поминете ноќта таму потполно бесплатно.

Стражарницата е најстариот преживеан објект од ваков вид во државата Вашингтон, а преживеа благодарение на групата волонтери наречени планинари Еверет. Група ентузијасти за планинарење се заљубиле во нејзината неверојатна локација и се грижат за нејзиното одржување.

Покривот на куќата го замениле во 2015 година, а материјалите за таа работа биле транспортирани со хеликоптер. Пред две години беа завршени сите поголеми поправки, вклучително и замена на сите скршени прозорци.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Морничава сцена на плажа, исчезна пред 2 недели, водата го исфрли масакрираното тело

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Во Америка блокада на воениот брод кој носи оружје за Израел: Престанете со убивање луѓе

Предраг Петровиќ

Русија против американската резолуција за Израел и Газа во ОН

Помпео: „Америка ја изгуби моќта да ја контролира Русија“

Планинар преживеа пад од височина од 600 метри

Предраг Петровиќ

Планинар во Нов Зеланд преживеа пад од 600 метри