Кучињата мора да се шетаат двапати на ден

Од:

Министерството за земјоделство на Германија изготви нова регулатива со која на сопствениците на кучиња им налага најмалку две прошетки на ден со нивните миленици.

Во нацрт-регулативата се вели дека кучето мора да се изнесе надвор најмалку двапати, или вкупно еден час дневно. Така, документот всушност забранува кучињата да остануваат сами дома во текот на едно деноноќие.

– Причината за ова правило се новите научни сознанија за потребите на кучињата. Кучињата, исто така, треба да имаат можност за доволно движење и контакт со надворешниот свет, рече министерката Jулија Клекнер.

Исто така е забрането подолготрајно држење на кучињата на синџир.

Новата регулатива содржи и други нови правила за одгледувачите на кучиња, за максималниот број женки со кутриња, кој е ограничен на три, како и за кутијата за чување, во однос на нејзината големина и температурата.

Би можело да ве интересира

Изгубено куче минало 60 километри и се вратило дома

Ана Ололовска

Светски ден за заштита на животните

Ана Ололовска

Мајмун украл телефон и си правел „селфи“

Ана Ололовска

Речиси 140 угинати фоки пронајдени долж брегот на Мексико

Ана Ололовска

Долговечна машка панда од зоолошка градина во Јапонија наполни 38 години

Ана Ололовска

Мала „наезда“ на бебиња на ретки горили во Уганда

Ана Ололовска