Кралот Чарлс III секаде ја носи својата даска за во тоалет, открива поранешeн батлер

Од:

Поради сè што прават за него, неговите вработени го нарекоа „разгалениот принц“ пред официјално да биде именуван за крал.

Работата во Бакингемската палата е можност која се дава еднаш во животот, но во најмала рака доаѓа со големи очекувања. Јавноста отсекогаш била заинтригирана за тоа каков живот води кралското семејство, а повремено се случува некој да се појави и да пренесе барем некој детаљ. Кралското семејство деновиве е во центарот на вниманието поради смртта на кралицата Елизабета Втора.

Поранешниот батлер на принцезата Дијана, Пол Бурел во документарец откри што слугите морале да направат за кралот Чарлс.

Кралот Чарлс има слуги кои му ги пеглаат врвките од чевлите и секое утро стискаат точно една педа паста за заби на неговата четка за заби, тврди поранешен батлер во документарецот. Некогаш, неговите барања го добија прекарот „Разгалениот принц“ меѓу вработените во резиденцијата. Пол Бурел објаснува некои од поинтересните работи што персоналот треба да ги направи.

Тој рече: „Пижамите му се пеглаат секое утро, и врвките му се пеглаат, приклучокот за капење треба да биде во одредена положба и температурата на водата треба да биде само млака, секое утро слугите стискаат по една педа паста за заби на неговата четка“.

Должностите на батлерот очигледно се прошируваат и на помагање на кралот Чарлс да стигне до работите што се оддалечени само неколку метри. Поранешниот батлер на принцезата Дијана откри и дека новиот крал со себе носел сопствено тоалетно седиште и се пресоблекувал пет пати на ден. Без разлика дали оди во приватна посета или на јавен настан, храната подготвена од неговите готвачи ја испраќа како услуга.

Иако се смета за нежен човек, Бурел откри уште една страна на неговата личност. Еден пример е опоменувањето на луѓето кои погрешно ги толкуваат секојдневните детали што му се важни. Ако тоа се случи, целиот персонал ќе биде обвинет за истата грешка.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Кралот и кралицата излегоа двапати на балконот, Хари го напушти Лондон

Горан Наумовски

Kралот пристигна во Вестминстерската опатија

Горан Наумовски

Oткриено е како Чарлс и Камила ја минаа вечерта пред крунисувањето

Сите детали од крунисувањето на кралот Чарлс III: Едно е ново и значајно во организацијата

Горан Наумовски

За време на крунисувањето, Чарлс ќе ја носи облеката што ја носеле неговите претходници

Пендаровски на крунисувањето на британскиот крал Чарлс во Лондон