Крај на Мекларен 600ЛТ

Од:

Како што најави Мекларен после помалку од една година престанува со производство на моделот 600ЛТ, кој на тој начин стана ексклузивен.

600ЛТ е помоќна и поедноставена верзија на “бебето” Мекларен 570С Купе. Тој е визуелно различен, и подолг за 7,3 cm. Покрај тоа, овој модел доби нов издувен систем чии излезни цевки се скратени и се во повисока позиција отколку на основниот автомобил.

Автомобилот од 0-100 км /ч забрзува само за 2.9 секунди, а до 200 км на час забрзува за само 8.2 секунди. Максималната брзина е 328 км/ ч.

Благодарение на краткиот циклус на производство, Мекларен 600ЛТ веќе е многу ексклузивен модел, и треба да се очекува дека вредноста на овие автомобили значително ќе се зголеми во иднина, во споредба со малопродажната цена со почеток од 240.000 долари за основната верзија.

Би можело да ве интересира

Пет ѕвезди од EURO NCAP за новата генерација на Volkswagen GOLF

Ана Ололовска

Фиат Крајслер и Пежо ПСА потпишаа договор за спојување

Ана Ололовска

Со спојување на ПСА и Фиат Крајслер се формира европска автомобилска мега-компанија

Ана Ололовска

Нисан Лиф светна како новогодишна елка

Ана Ололовска

Специјално издание на Porsche Panamera – 10 Years Edition

Ана Ололовска

Новите даноци на возила дел од еколошките мерки, нема големи промени во стапките

Ана Ололовска