Космичка прашина создадена од лабараторија би можела да ни помогне да дознаеме за нашето живеење, ѕвездите и планетите

Од:

Научниците од Велика Британија покажаа дека е возможно да се користи кујнската микробранова печка да се создаде космичка прашина во лабараторија.

Според научниците дознаваме дека токму прашината е првиот елемент кој може да ни помогне во разбирањето на хемиското потекло на ѕвездите, планетите како и за нашиот животот.

Содржината на ваквиот материјал може да се истражува преку астономска обсервација или преку тестирање на прашината преку нејзино создавање во лабараторија.

Во студијата на д-р Томпсон и неговите колеги, бил користен методот за произведување на материјали преку таканаречени сол-гел процес.

Таквиот материјал е сличен на кремата за раце, а се добива преку нејзино сушење.

Според истражувачите, примената на микробрановата печка е доста ефикасна затоа што е потребно само десет минути да се создадат примероците на космичката прашина.

Научниците имаат намера во престојниот период да испитуваат и други материјали со цел да се добијат поголеми знаења за космосот.

Сите откритија од студијата се објавени во научното списание Astronomy & Astrophysics.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Груевски доби девет години затвор, Јанакиески – три, Трајковски – четири за уривањето на „Космос“

Кристијан Ландов

Предметот за „ТНТ“ застарил пред осум месеци, според правното мислење на министерот Тупанчески

Ландов

ВИДЕО: Рустеми бара затворски казни за уривањето на „Космос“, за Јанакиески рече дека не направил злоупотреба со тендерот

Кристијан Ландов

Цановски ќе бара отштета од 40 милиони евра за уривањето на „Космос“

Ана Ололовска

Али Ахмети до Цаноски: Татко ти ја напушти коалицијата со ВМРО-ДПМНЕ и отиде со СДСМ, затоа е уривањето на „Космос“

Наум Локоски

Рочиште за „Т.Н.Т.“ во Кривичен суд

Ана Ололовска