Коронавирусот го запре производството на Сахер торти

Од:

Австрискиот хотел Сахер, познат ширум светот по своите оригинални „Сахер торти”, поради корона-пандемијата, засега веќе не го произведува својот сладок заштитен знак – една од поомилените „туристички атракции“ во автриската престолнина Виена.

Производството засега е сведено на нула. Шефот-готвач на „Сахер”, Матијас Винклер вели дека не се исплати да се прават торти само за неколку продадени парчиња на ден.

– Сепак, се работи за луксузен производ којшто при криза не е приоритет. А, за високата гастрономија и хотелиерство, сега е неопходно да се задржат обучените соработници, нагласи тој.

Во мигов, фокусот е на сценариото по пандемијата. Шефот-готвач вели дека за претстојното лето се очекува огромна несигурност.

Инаку, австриската Влада најави дека од 29 мај хотелите ќе можат повторно да работат.

Би можело да ве интересира

КФЦ го укина слоганот „Прсти да излижеш“ поради пандемијата

Ана Ололовска

КФЦ го најави првото 3-Д печатено пилешко во светот

Ана Ололовска

ВИДЕО: Робот почнува работа во ресторан во САД – ќе прави 160 хамбургери на ден

Ана Ололовска

Пандемијата ќе предизвика ценовен шок кај храната, предупредуваат ФАО и ОЕЦД

А1он

Шест ресторани во Словенија добија Мишелинова ѕвезда

Ана Ололовска

Нов тренд во Велика Британија: Печење леб дома

Ана Ололовска