Коронавирусот го инфицира и интернетот

Од:

Додека новиот смртоносен вирус зема свои жртви низ светот, хакерите ја користат неговата појава за да навлечат луѓе да го симнат нивниот вирус.

Експертите за компјутерска безбедност предупредуваат дека некои линкови со провокативни натписи или видеа поврзани со најопсаниот вирус всушност содржат код за превземање на личните информации.

Хакерите ги шират нивните „новости“, прикачуваат видеа прекриени со атрактивни наслови во формат ПДФ и МП4, за да ја прекријат својата природа.

Ако кликнете на линкот или симнете одредена содржина на вашиот мобилен телефон или компјутер, хакерите можат да имаат достапност на вашите информации и би можеле да ги блокираат, копираат или да ги уништат вашите податоци.

Коронавирусот бил погоден за хакерите да го започнат својот „лов“, велат екпертите.

Би можело да ве интересира

Морисон: Австралија е цел на кибер напад од „државен актер“

Ана Ололовска

Хакери пробиле профили на 300.000 корисници на Нинтендо

Ана Ололовска

За време на пандемијата, половина свет нема пристап до Интернет

А1он

За време на пандемијата, половина свет нема пристап до Интернет

А1он

ФБИ наскоро би можела да има пристап до интернет историјата на корисниците без налог

А1он

Борел: Обиди за сајбер напади врз критични инфраструктури во ЕУ

Ана Ололовска