Коронавирусот ги спои повторно по 70 години

Од:

Две жителки на австриската покраина Тирол се запознале пред повеќе од 70 години, во клиника во градот Инсбрук. Тие сега повторно се сретнаа – овојпат поради зараза со коронавирус.

Кон крајот на 1950-тите во Австрија, слично како денес, владеела епидемија на смртоносен вирус, од којшто заболеле околу 4.000 луѓе, претежно деца. Меѓу нив и две девојчиња – Брунхилде Хел и две години повозрасната Илзе Фишлер. Тие две тогаш делеле иста соба во болница повеќе седмици.

По повеќе од шест десетлетија, тие повторно во истовреме, се заразиле. Сега – со коронавирусот. И, повторно – по игра на судбината, двете се нашле во иста соба, како некогаш – кревет до кревет.

Би можело да ве интересира

Британка им помага на луѓето при разводи

Ана Ололовска

ВИДЕО: Руски војник ја запроси својата девојка со 16 тенкови

Драган Поповски

За Денот на вљубените, американците ќе потрошат околу 27 милијарди долари

А1он

Во љубовта не треба да се дава премногу

Ана Ололовска

Наместо предбрачните завети, почнала ги читала прељубничките пораки на свршеникот

Ана Ололовска

Совети за првата средба со нејзините родители

Ана Ололовска