Корона-криза: Мексико останува без пиво

Од:

Следниве неколку дена Мексико би можел да остане без пиво, соопшти Здружението на пиварниците во Мексико.

Мексиканската Влада не го смести прозводството на пиво во есенцијалните индустриски гранки, па пиварниците во март беа затворени по вонредните мерки поради корона-пандемијата.

Претседателката на Здружеието, Карла Сикејрос изјави дека нема проценки – колки уште пиво останало во продавниците, но има сигурни информации дека цените драстично се покачуваат поради недостигот.

Таа им вети на љубителите на оваа напивка, дека производството ќе почне веднаш кога Владата ќе одобри враќање на работниците во фабриките.

Би можело да ве интересира

Нема извоз на германско пиво за Русија, голем проблем за пиварниците од Баварија

Пиварите од Баварија речиси и не испорачуваат пиво во Русија

А1он

СКОПСКО SMOOTH ЈА ЛАНСИРАШЕ Smooth ON – Свежа музика на само клик од тебe

Горан Наумовски

„Експензивити“: Македонците трошат 260 евра годишно на пиво

Ана Ололовска

Трагедија во Германија – пиво вредно милиони евра пропадна поради корона-кризата

Жарко Настоски

Најголем пад на побарувачката на пиво во британските пабови по 1920 година

Ана Ололовска