Кон крајот на 21. век ќе настапат неподносливо топли лета

Од:

До крајот од овој век ќе има драстични климатски промени на Земјата, тврдат група научници од Технолошкиот институт на Масачусетс (МИТ).

Глобалното затоплување ќе предизвика летните месеци да станат неподносливо жешки и без воздушни струења. Како резултат на тоа, воздушните маси нема да се мешаат и разнесуваат, а смогот сѐ повеќе ќе се задржува над градовите.

Силата на циклоните значително ќе се намали, а силните грмотевици, поројните дождови и бури ќе станат почеста појава.

Секој дополнителен степен на земјината температурата на воздухот ќе ја зголемува и смртноста.

Во моментов, научниците сè уште немаат план за избегнување на овие мрачни сценарија, а не е исклучено и наредниве децении населението на Планетата да се намали.

Би можело да ве интересира

ОН: Планираното производство на фосилни горива сериозно ги загрозува климатските цели

Ана Ололовска

На Земјата ѝ се случува магнетна бура

Ана Ололовска

Климатските промени виновни за исчезнување на 14 проценти од коралите во светот

Ана Ололовска

Џон Кери во посета на Европа

Ана Ололовска

Амбасада на Италија и УНИЦЕФ: Младите се подготвени да се приклучат кон глобалната конференција за климатски промени

А1он

Џонсон: Светот да покаже зрелост за климатските промени

Ана Ололовска