Која од „Дисциплина кичме“ се разбуди од кома

Од:

Фронтменот на групата „Дисциплина кичме“ Душан Којиќ – Која се разбуди од кома, откако пред неколку дена беше хоспитализиран по претрпен мозочен удар.

„Пред неколку дена Која се разбуди од кома и полека се опоравува“, напиша на Твитер новинарот Галеб Никачевиќ.

Басистот, пејач, композитор и водач на рок групата „Дисциплина кичме“ Душан Којиќ Која претрпе мозочен удар во Велика Британија, по што веднаш беше примен во тамошна болница, а лекарите го ставија во индуцирана кома со цел на мозокот да му се даде време за опоравување.

Која е присутен на музичката сцена четири децении, и тоа прво со групата „Шарло акробата“, а потоа и со „Дисциплина кичме“, која ја основаше во 1981 година. Познат е како автор на хитовите „Тата и мама“, „Сви за мном“, „Ја имам шарене очи“, „Немој да бацаш бетонске табле са врха твоје зграде“ и многу други, а ја компонираше и музиката за култниот филм „Како је пропао рокенрол“.

Последниот студиски албум Дисциплина кичме го објави во 2016 година, под наслов „Опет“.

Би можело да ве интересира

Метју Витакер – слепото момче кое е виртуоз на пијано

А1он

ВИДЕО: Холограмскиот настап на Витни Хјустон ги изненади сите

А1он

Лана дел Реј ја откажа својата турнеја

А1он

Џастин Бибер објавува нов албум, прв по пет години пауза

Ана Ололовска

ВИДЕО: Лозано заминува на голема американско-канадска турнеја

А1он

ВИДЕО: „React“ е конечно тука, а девојките во 40-тите се „пожешки“ од било кога

Ана Ололовска