Кит кашалот починал со 100 килограми ѓубре во себе

Од:

Кит кашалот починал на островот Харис, на британскиот архипелаг Надворешни Хебриди во Атлантикот, по што од него бил изваден куп од 100 килограми ѓубре.

Околните жители што минатата недела го нашле угинатото животно на плажа Сејлбоуст, нагласија дека ова е само уште еден од многуте докази за прекумерното загадување на океаните.

– Секој ден доаѓаме на плажава и секојпат носам вреќа со себе за да собирам ѓубре. Најголем дел од него е риболовна опрема, изјави Ден Пери, локален жител.

Китот е закопан на шкотската плажа.

Последниве 10 години забележан е пораст на регистрирани уловени китови – од 204 во 2009. на 930 во 2018 година.

Би можело да ве интересира

Мајмун украл телефон и си правел „селфи“

Ана Ололовска

Речиси 140 угинати фоки пронајдени долж брегот на Мексико

Ана Ололовска

Долговечна машка панда од зоолошка градина во Јапонија наполни 38 години

Ана Ололовска

Мала „наезда“ на бебиња на ретки горили во Уганда

Ана Ололовска

Гостите во овој јапонски хостел заспиваат гледајќи во мачки

Ана Ололовска

ВИДЕО: Орел и змија во смртоносна прегратка, драматичната борба заврши неочекувано

А1он