Кинески начник планирал да основа компанија за „дизајнирање бебиња“

Од:

Кинескиот научник Хе Јианкуи стана глобално познат како прв научник што примени генетски инженеринг на ембриони – тој измени геном на близнци со помош на алатката CRISPR за да спречи да заболат од ХИВ. Кога беше објавена веста, (научниот) свет беше згрозен затоа што менувањето на геномот како што велат научниците е влегување на непозната територија, а веќе се покажа дека со промена на геномите на близнаци може да се зголемат нивните когнитивни функции, но може и да се скратат нивните животи.

Оваа недела беа објавени нови информации за плановите на контроверзниот научник, што е прилично шокантно, пишува „Зима“.

Имено, Јианкуи планираше да основа компанија за дизајнирање бебиња, односно клиника за генетски модифицирани бебиња, како и започнување здравствен туризам во Кина или Тајланд за привлекување на богати луѓе од други земји кои сакаат генетски модифицирани деца.

Во текот на изминатата година, тој разговараше со потенцијалните партнери и инвеститори за започнување компанија каде промените во геномот на ембрионот ќе оневозможат децата односно луѓето да се заразат со ХИВ во иднина, би се спречиле срцеви напади и многу други здравствени проблеми.

Сепак, Јианкуи ги напуштил тие планови откако бил нападнат од јавноста и научниците, па дури и завршил под куќен притвор.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Научници го пресоздадоа гласот на древна мумија

Ана Ололовска

Босанците крстија ѕвезда и планета по Босна и Неретва

Ана Ололовска

Откриена најдлабоката точка на Земјата, три и пол километри под морското ниво

Татјана Ташкова

ВИДЕО: Мистериозен сигнал открива нов вид ѕвезден систем

Татјана Ташкова

Писмо на Ајнштајн од 1950 година на аукција во Ерусалим

Ана Ололовска

Јапонците разработуваат теорија за долговечноста

Ана Ололовска