Кина работи на 6-Г технологија

Од:

Кина започна истражувања околу мобилниот интернет од шестата генерација – 6-Г. Имено, кинеското Министерство за наука и технологија синоќа соопшти дека е основана и работната група што ќ́е работи на новата технологија.

„Работната група ја сочинуваат 37 стручни лица од повеќе истражувачки институти и компании. Ова го означува официјалното отпочнување на истражувањата и развојот на 6Г технологијата“, се наведува на интернет-страницата на Министерството.

Периодов, инаку, Кина ја воведе 5-Г технологијата што овозможува 100 пати побрз проток на податоци од постојните 4-Г мрежи.

Кинеската компанија Хуавеј, која се смета за водечка во светот во поглед на 5-Г, исто така, е вклучена во истражувањата околу 6-Г.

Би можело да ве интересира

Пет египетски „инфлуенсерки“ осудени на две години затвор

Ана Ололовска

„Епл“ го одложи претставувањето на новиот „Ајфон“

Ана Ололовска

„Спотифај“ отсега достапен во С. Македонија

Ана Ололовска

Откриена мрежа на интернет-измамници во Шпанија која украла над 500 илјади евра

А1он

Уред за комуникација меѓу луѓето и животните

Ана Ололовска

Први фотографии од новиот „Галакси воч 3“

Ана Ололовска