Керол откри зошто веднаш не го пријавила Трамп за силување

Од:

Се огласи колумнистката на магазинот „Ел“, Џин Керол, која тврди дека Доналд Трамп ја силувал во соблекувалната на стоковна куќа во Њујорк.

Таа денеска призна дека никогаш не го следела советот што им го дава на читателите – да пријават сексуално насилство во полиција.

Е. Џин Керол пред поротата во федералниот суд на Менхетен изјави дека е родена во 1943 година и е член на „тивката генерација“, научена да ја држи главата надолу и да не се жали, се вели во извештајот на АП.

Според нејзините зборови, таа само еднаш во животот повикала полиција и тогаш се исплашила дека на Ноќта на вештерките ќе се оштети поштенското сандаче во куќата каде што престојувала.

Керол го опиша нејзиниот став за пријавување во полиција кога адвокатот на Трамп, Џо Такопина, се соочи со него за време на вкрстено испрашување за случаи во кои таа ги советуваше читателите на нејзината колумна Elle да контактираат со полицијата или да се јават на телефонска линија за сексуален напад доколку биле нападнати.

„Фактот што никогаш не отидов во полиција не е изненадувачки за некој на моја возраст. Никогаш не бевме охрабрени да повикаме полиција“, рече таа.

Сведочејќи за време на третиот ден од граѓанското судење по нејзината тужба поднесена во ноември минатата година, Керол рече дека Трамп ја силувал во пролетта 1996 година во луксузна стоковна куќа во центарот на Менхетен, откако заедно влегле во соблекувална за време на една вечер заедно. Taa рече дека бил забавен и флертувале се додека Трамп не станал насилен.

Трамп ги нарече нејзините тврдења „лажни“ и „тотална измама“ во објавата од октомври 2022 година на неговата платформа „Вистина“.

Тој додаде дека средбата со него ја измислила за да ги промовира своите мемоари во кои вели дека тој не е нејзин тип, пренесува Ројтерс. Неговите адвокати рекоа дека тој нема да сведочи, а адвокатите на Керол не планираат да го повикаат да сведочи.

Керол бара неодредена отштета, како компензација за голема болка и страдање, долгорочни психолошки ефекти и нарушување на нејзината приватност, изјавија нејзините адвокати.

Би можело да ве интересира

Силувач во Хрватска доби мала казна затвор само затоа што е учесник во Татковинската војна

(ВИДЕО) Трамп го имитираше Бајден: „Момчето не може да се симне од сцената“

77-годишен струмичанец се обидел да силува сосетка

Судењето на Трамп започнува на 2 октомври, тој е осомничен за измама

Истражување: Повеќе од 55 отсто од гласачите во САД имаат негативен став за Трамп

Трамп отсуствуваше и на втората ТВ дебата на републиканските кандидати