Католичко училиште во САД го забрани „Хари Потер“

Од:

Католичко училиште во американската сојузна држава Тенеси ги отстрани книгите „Хари Потер“ од своите бибилиотеки бидејќи училишниот свештеник смета дека оние кои ги читаат, можат да повикуваат зли духови.

Свештеникот Ден Рихил од католичкото училиште „Сент Едвард“ консултирал „истерувачи на демони” од САД и Рим и вели дека тие го советувале да ги тргнат книгите.

– Клетвите и обредите во овие книги се вистински клетви и обреди, кои кога еден човек ќе ги изговори, постои ризик да повика зли духови, образложи Рихил.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Го победи ракот и го преплива Ламанш четири пати без да застане

Соборен светскиот рекорд во пливање во океан

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Русија: Со осветена вода против алкохолизмот

Ана Ололовска

Уапсен осумдесетгодишен „празничен крадец“ во САД

Ана Ололовска

Тело исчезнато пред 22 години, најдено благодарение на „Гугл-мапс“

Ана Ололовска

Уапсен 66-годишен маж за кражбата на позлатената WC школка од замокот „Бленам“

Ана Ололовска