„Калуш оркестар“ го продадоа евровизискиот трофеј за да соберат пари за украинската армија

Од:

Украинската група „Калуш оркестар“ што победи на овогодинешниот избор за песна на Евровизија го продаде освоениот трофеј за 900 илјади долари, а средствата ги намени за одбрана на Украина.

dobivaj vesti na viber

Кристалниот микрофон освоен во Торино е продаден на аукција преку Фејсбук, со цел да се купат дронови за украинската армија, јави „Би-Би-Си“.

Продажбата се совпадна со настапот на групата на хуманитарен концерт пред Бранденбуршката порта во Берлин, наменет за собирање пари за медицинска нега и опрема.

Во своето обраќање пред присутните на концертот Олег Псијук од „Калуш оркестар“ ги повика луѓето да не се навикнуваат на војната во која, според податоците на ОН, загинаа најмалку 4.031 цивили, а 4.735 се ранети, додека бројот загинат војници не е познат.

Од почетокот на руската инвазија на Украина на 24 февруари досега земјата ја наупуштија повеќе од 14 милиони луѓе.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Промени на Евровизија – се воведува онлајн гласање

Горан Наумовски

Македонија нема да учествува на „Евровизија 2023“

Ана Ололовска

Ливерпул ќе биде домаќин на Евровизија следната година

Катерина Павлова-Николовска

Евровизија 2023 нема да се одржи во Украина, Велика Британија може да биде домаќин

А1он

Нов скандал за мамење на Евровизија, Романија тврди: Не и дадовме 12 поени на Украина!

Ана Ололовска

Реакција на Русија за победа на Украина на Евросонг

Катерина Павлова-Николовска