Како да си ја зачувате кожата млада и да не изгледате старо?

Од:

И покрај строгиот режим на нега, сепак постои можност вашата кожа да започне да ја губи еластичноста и да стане многу сува. Следните седум навики може да го забрзаат процесот на стареење.

Вежбање на отворено без заштитен фактор

Иако најверојатно избегнувате да нанесувате крема пред тренингот за да избегнете прекумерно потење, треба да имате на ум дека дури и половина час вежбање на отворено е доволно за сончевите зраци да остават трага на вашата кожа.

Често пиење алкохол

Покрај тоа што предизвикува мамурлаци, алкохолот е главен виновник за дехидратацијата на организмот и лошата апсорпција на витамини неопходни за лечење колаген. Колагенот е протеин што ја прави кожата но и други видови ткива – поцврсти и поеластични.

Премногу слатко

Високата количина шеќер ја намалува количината на колагенот во вашата кожа, ја суши и ги поттикнува брчките.

Не носите очила за сонце

Носењето очила за сонце ги штитат очите, но и спречуваат појава на брчки.

Слушање гласна музика

Гласната музика ги иритира тенките влакна во увото, коишто потоа ги иритираат нервите во мозокот, што доведува до постепено слабеење на слухот.

Премногу време пред компјутер

Покрај тоа што предизвикува главоболки, предолгото време минато пред компјутер поттикнува и подочници и – брчки околу очите.

Претерана хигиена и триење на лицето со средства

Прекумерната употреба на пилинг и средства за чистење на лицето може да ја исуши кожата и да ги исцрпи природните масти што таа ги произведува.

Би можело да ве интересира

Истражување: Луѓето што имаат градина или бавча, се поздрави

Ана Ололовска

Приказна за витаминот Д (и како да се препознае негов дефицит)

Ана Ололовска

Овие намирници можат да го ослабат вашиот имунитет

Ана Ололовска

Кој е нобеловецот кого Новак Ѓоковиќ слепо го слуша кога станува збор за диета и исхрана?

Ана Ололовска

Студија: Дебелината го зголемува ризикот од лечење со коронавирусот

Ана Ололовска

Зошто се повеќе луѓе имаат чудни соништа за време на пандемијата

Ана Ололовска