Како бебе прележал шпански грип, а еден век подоцна и Ковид-19

Од:

Бразилецот Рајмундо Леонардо де Оливеира неодамна се опорави од Ковид-19, сто години откако, како деветмесечно бебе, го прележал и шпанскиот грип.

Тој денес има 102 години.

Според „Дејли мејл“, овој пензиониран земјоделец минал две недели на интензивна нега во болница во бразилската сојузна држава Мина Жераис. Тој се заразил со коронавирус, но не бил интубиран или поврзан со респиратор.

Неговата 92-годишна сопруга исто така, се заразила со Ковид-19, била згрижена в болница и успешно оздравела.

Би можело да ве интересира

Руско-бугарскиот сексолог Наталија Кобилкина се сели во Лондон

Ана Ололовска

Српски затвореници шиеја маски за Модната недела во Торино

Ана Ололовска

Светот денеска ја слави насмевката

Ана Ололовска

ВИДЕО: Кражба во живо на ТВ во Италија

Ана Ололовска

Преку Тик-ток предизвик му кажа дека е бремена, па го расплака

Ана Ололовска

Копање гроб за починат од Ковид-19 – казна за неносење маска

Ана Ололовска