ЈуТјуб ги ограничува содржините за корисниците во ЕУ и во Велика Британија

Од:

ЈуТјуб денеска најави дека ќе ги органичи содржините за корисниците во Европска Унија и во Велика Британија со цел да избегне преоптовареност на интернет серверите.

ЈуТјуб ќе го намали квалитетот на видеосодржините односно корисниците нема да можат да гледаат во „фул ХД“ резолуција, туку таа ќе биде намаленa со цел да се обезбеди интернет сообраќајот.

Одлуката ќе биде во сила следните 30 дена.

Карантинот во речиси сите европски земји поради новиот коронавирус го зголеми интернет сообраќајот за 50 проценти, а Европската комисија апелираше до Нетфликс и другите стриминг сервиси да го ограничат квалитетот на содржините.

Би можело да ве интересира

За време на пандемијата, половина свет нема пристап до Интернет

А1он

За време на пандемијата, половина свет нема пристап до Интернет

А1он

Русија: Јутјуб ги блокира руските медиуми, а САД го создаваат светот на Орвел

Ана Ололовска

ФБИ наскоро би можела да има пристап до интернет историјата на корисниците без налог

А1он

Ипсос: За време на епидемијата српските граѓани повеќе се пред ТВ, а македонските на интернет

А1он

Апликацијата Зум поради популарноста е под зголемена контрола

Ана Ололовска