Јапонскиот „крал на туната“ купил риба од 276 килограми за еден и пол милиони евра

Од:

Јапонскиот бизнисмен Кијоши Кимура, инаку стручњак за суши и познат како „кралот на туната“, плати 1,5 милиони евра за џиновска туна на новогодишна аукција во Токио.

Кимура, меѓу другото, е сопственик на синџирот ресторани „Суши Занмај“. Рибата вредна 193 милиони јени е, всушност, црвена туна уловена во северна Јапонија.

– Ова е најдобрата туна. Да, скапа е, но сакам моите клиенти одлично да се гостат и оваа година, изјави Кимура.

На бизнисменот веќе, се чини, и му стана навика да плаќа рекордни цени на новогодишниот панаѓур и наддавањата во Токио. Минатата година тој од својата сметка издвои 2,7 милиони евра за 278 килограми тешка туна.

Би можело да ве интересира

Нов тренд во Велика Британија: Печење леб дома

Ана Ололовска

Коронавирусот го запре производството на Сахер торти

Ана Ололовска

ВИДЕО: Пица во време на коронавирусот

Ана Ололовска

Во Ханој веќе нудат „коронабургер“

Ана Ололовска

Орео го објави новиот вид на колачиња „Суприм Орео“, нивната вредност е повеќе од 10,000 долари

А1он

ВИДЕО: Неколку начини како да се подготви вкусно јајце

А1он