Јајцата се побогати со витамин Д и поздрави отколку пред 30 години

Од:

Денес во јајцата има 25% помалку заситени масти, кои инаку се поврзуваат со болестите на срцето, отколку во 80-те, открило истражувањето на Британското Министерство за здравство.

Освен што содржат помалку заситени масти, јајцата имаат и помалку холестерол, помалку калории и побогати се со витамин Д во споредба со јајцата 30 години порано. Научниците тврдат дека јајцата се поздрави затоа што се променила храната за кокошките.

Би можело да ве интересира

Од денеска не важат замрзнатите цени на храната – се стравува дека нагло се ќе поскапи

Анита Петровска Рајковиќ

Поради инфлација, секој трет самохран родител во Британија прескокнува оброци

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Внимавајте: Напивка за слабеење, суплементи за црниот дроб, млеко, чоколади – повлечени како небезбедни

Анита Петровска Рајковиќ

СДСМ: Промоција на македонските вина, храна и туризам преку Отворен Балкан

Светската криза со храна ќе се влошува, луѓето плаќаат повеќе за основните потреби насекаде

А1он

Научниците тврдат: Доколку дојде до нуклеарна војна, Австралија и Аргентина ќе имаат најмногу храна

А1он