Избор на критичарите: најдобар филм е „Беше еднаш во Холивуд“

Од:

Во Холивуд синоќа беа доделени наградите според Изборот на американско-канадските критичари, а онаа за најдобар филм ја доби „Беше еднаш во Холивуд“, на Квентин Тарантино. Филмот, според критичарите, го има и најдоброто оригинално сценарио.

Наградата за најдобра машка главна улога отиде кај Хоакин Феникс за филмот „Џокер“. Онаа за најдобра глумица – кај Рене Зелвегер за „Џуди“.

Наградата за режисер на годината ја поделија Бонг Џун Хо за филмот „Паразит“ и Сем Мендез за „1917“.

Најдобри споредни актери се Бред Пит („Беше еднаш во Холивуд“) и Лора Дерн („Брачна приказна“).

За најдобар млад глумец е прогласен Робин Грифин Дејвис во филмот „Џоџо Рабит“.

Најдоброто адаптирано сценарио, според критичарите, го има „Прекрасен ден во соседството“. Тоа е напишано од Ноа Харпстер и Мика Фицерман-Блу.

Би можело да ве интересира

Коронавирусот го запре снимањето на „Невозможна мисија 7″

Ана Ололовска

Џесика Честејн и Еди Редмејн во нов трилер на Нетфликс

Ана Ололовска

ВИДЕО: Листа филмови од оскаровецот Бонг Џун-хо

Ана Ололовска

ВИДЕО: Ал Пачино првпат во долгометражна ТВ-серија

Ана Ололовска

Беше ѕвезда во популарната серија: Згодната „чуварка“ е непрепознатлива поради вишокот на килограми

Ана Ололовска

„Пријатели“ повторно заедно по 15 години

Ана Ололовска