Истражување на „Касперски“: 84% родители загрижени за безбедноста на децата додека се на интернет

Од:

Според најново истражување нарачано од Касперски дури 84 отсто од родителите ширум светот се жалеле за безбедноста на нивните деца на интернет.

Во истражувањето на Самана направено за Касперски, во просек, родителите поминуваат вкупно 46 минути разговарајќи со своите деца за безбедноста на интернет во текот на целото детство.

Повеќе од половина (58 отсто) од анкетираните поминуваат помалку од 30 минути за дискутирање на темата, што е половина од времето на една стандардна училишна лекција.

Според истражувањето, 9 од 10 деца на возраст меѓу седум до 12-годишна возраст на глобално ниво имаат уред за интернет, паметен телефон или таблет.

Шеесет и четири отсто родители се согласуваат дека нивните деца поминуваат премногу време на интернет.

Најопасните закани преку интернет, според родителите се кога децата гледаат штетна содржина, како што е сексуална или насилна (27 отсто); зависност од интернет (26 отсто); и примање анонимни пораки или содржина што ги поттикнува да вршат насилна или несоодветна активност (14 отсто).

За да се намалат потенцијалните ризици и да се објаснат опасностите од сурфање на интернет, 81 отсто од родителите велат дека е заедничка одговорност меѓу родителите и училиштата да ги научат децата за безбедноста на интернет.

Во истражувањето, родителите ги навеле најголемите предизвици:

– Објаснување на заканите на начин на кој децата можат да ги разберат и да се поврзат со тоа (60 отсто)

– Да ги натераат децата сериозно да ги сфатат заканите (51 отсто)

– Спречување на децата да следат и / или да им се даде доверба да не го следат притисокот од врсниците (42 отсто)

Би можело да ве интересира

Википедија – диносаурусот на некомерцијалниот интернет, одбележува 20-годишнина

Ана Ололовска

Компанијата VIVACOM на United Group меѓу најбрзо растечките провајдери на сателитски услуги за деловни корисници во светот

Жарко Настоски

Пристап на интернет имаат 79,9 отсто од домаќинствата во државава

Катерина Павлова-Николовска

Нова технологија – опасност од лажни, монтирани разголени видеоснимки

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Џеф Зајберт: Сѐ што правите на интернет се следи и се запишува

Ана Ололовска

Приходите на аликацијата „Зум“ зголемени 3,5 пати

Ана Ололовска