„Ирецот“ е најдобар филм за годинава, според њујоршките филмски критичари

Од:

„Ирецот“ (The Irishman) на режисерот Мартин Скорсезе е прогласен за најдобар филм за 2019 година од страна на Организацијата на њујоршките филмски критичари. Џо Пеши е најдобар спореден глумец за истиот филм.

Македонскиот документарен филм „Медена Земја“ ја доби наградата за најдобар документарец.

Други поважни награди:

Најдобра главна машка улога: Антонио Бандерас за улогата во „Болка и слава“ (Pain And Glory).

Најдобра глумица: Лупита Њонго за „Ние“ (Us).

Најдобар режисер: Џош и Бени Сафди за филмот „Небрусени камења“ (Uncut Gems).

Најдобра споредна женска улога: Лора Дерн, за два филма: „Приказна за бракот“ и „Мали жени“ („Marriage Story“ и „Little Women“).

Најдобар филм од неанглиско говорно подрачје: „Паразит“.

Најдобар прв филм: „Атлантик“ (Atlantique).

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Помалку познати комедии со солидна оценка на ИМДБ

Ана Ололовска

Одложено снимањето на серијата „Пријатели“ поради коронавирусот

Ана Ололовска

Том Хенкс и Рита Вилсон се отпуштени од болница

Ана Ололовска

Актерот Елба позитивен на коронавирус, прекинати снимањата филмови ширум светот

Ана Ололовска

Почина актерот Макс фон Сидоф

Ана Ололовска

Објавена стравичната снимка на која полицијата по грешка ја убива актерката која глумеше со Џорџ Клуни во „ER“

Ана Ололовска