Името Адолф исчезнува во Австрија: Никој не го сака ова име повеќе за своето дете

Од:

Името Адолф во Австрија од крајот на Втората светска војна станува се помалку популарно и речиси целосно исчезнува, покажуваат статистичките податоци.

Во изминатите 33 години, ова име речиси целосно исчезна од листата на имиња во Австрија.

Истражување по повод објавувањето на новиот филм „Име“ во кој брачна двојка сака своето дете да го именува Адолф, покажа дека ова име во Австрија стана несакано.

Додека името Адолф пред околу 70 години беше на врвот на листата на најпопуларните имиња и секогаш меѓу водечките, денес е непожелно.

Во 1984 година, само 11 родители ги крстија своите деца „Адолф“, а минатата година ова име не го искористи никој.
Исто како и во претходната година, само еден пар му го даде името Адолф на своето дете.

Во последните 20 години, само во 1998 и 2003 година, родителите во дури три пати го дадоа името Адолф.

Името Адолф се поврзува со Адолф Хитлер, кој е роден во австрискиот град Браунау.

Би можело да ве интересира

Јапонски град им забрани на луѓето да гледаат во телефон додека одат по улица

Ана Ололовска

Вработен во Старбакс во Сан Диего добил „интернет бакшиш“ од речиси 100.000 долари

Ана Ололовска

Се продава родното место на Че Гевара

Ана Ололовска

Вo руините на полски замoк пронајден ковчег со сребро од Втората светска војна

Ана Ололовска

Јела Вонк заработува стотици илјади од својата носена долна облека

Ана Ололовска

На протест тргнала со транспарент, дома се вратила со свршенички прстен

Ана Ололовска