„Има да се усвои“: жителите на Тузла самите именуваа мост по Ѓорѓе Балашевиќ

Од:

На иницијатива на локалната фондација „Вистина, правда, помирување“, еден мост во босанскиот град Тузла беше именуван по починатиот кантавтор Ѓорѓе Балашевиќ, а граѓаните не чекаа официјална одлука на градкиот совет, туку самоиницијативно веќе поставија плочка со натписот: „Мост на Панонскиот морнар – Ѓорѓе Балашевиќ“.

Настанот го следеше мала церемонија, а плочата ја открија две девојчиња, поздравени со аплауз од присутните почитувачи на ликот и делото на српскиот и југословенскиот музичар.

„Мојата иницијатива ја поддржаа голем број луѓе, а беше предложено мостот да го добие името на ненадминливиот музичар,“ изјави Синан Алиќ од фондацијата.

Жителите решиле да дејствуваат брзо, иако за формално именување на мостот треба да се чека одлуката на градските власти, која може да потрае со месеци.

„Има да се усвои. Ѓорѓе Балашевиќ го спојуваше луѓето, а токму овој мост го спојува градот со езерата. Ова е една благородна идеја,“ рече Екрем Хаџиќ Сосо, музичар од Тузла.

Би можело да ве интересира

САД реагираат на идеите за прекројување на границите: Го поддржуваме суверенитетот и територијалниот интегритет на БиХ

Жарко Настоски

Објавени детали од нон-пејперот за прекројување на границите на Балканот

А1он

ВИДЕО: Среде ноќ, под возилото на босански министер подметнат уред

Ана Ололовска

ММФ: БиХ ќе има големи економски штети поради проблемот со вакцинацијата

Ана Ололовска

Во Босна се испитува поврзаноста меѓу кинески респиратори и високата смртност од Ковид-19

Жарко Настоски

На Босна не ѝ треба втор Дејтон, туку ограничени уставни измени, вели Блинкен

Жарко Настоски