Илон Маск работи на нов хуманоиден робот

Од:

Нов прототип на човековиден робот ќе биде претставен следната година од компанијата на Илон Маск, „Тесла“. Уредот ќе биде висок 172 сантиметри и тежок околу 56 килограми, ќе биде опремен со вештачка интелигенција, како и сет сензори што се користат во електричните возила произведени од компанијата.

Роботот ќе се вика „Тесла Бот“.

– Ако размислите, „Тесла“ е веќе најголемиот производител на роботи во светот, бидејќи нашите автомобили изгледаат како полуинтелигентни роботи на тркала. Би било логично технологијата развиена од компанијата да биде преточена во човековиден облик, истакна Маск.

Прототипот на „Тесла Бот“ ќе биде изработен од лесни материјали. Наместо лице, роботот ќе биде опремен со монитор за корисни информации. Со 40 активатори, роботот ќе се движи со брзина од осум километри на час и ќе може да крева предмети со тежина до 20 килограми.

– Тој мора да биде пријателски настроен, рече шефот на компанијата на шега.

Маск нагласи дека првиот „Тесла Бот“ ќе биде дизајниран да „извршува и сложени и здодевни задачи“, па дури и да пазарува, по потреба.

Би можело да ве интересира

Илон Маск за неколку дена заработи и загуби 30 милијарди долари

Активисти побараа од Тесла да ја затвори својата филијала во Синџијанг

Ана Ололовска

Богатството на Илон Маск за еден ден се зголеми за 32 милијарди долари

Ана Ололовска

Илон Маск продаде акции на „Тесла“ за уште една милијарда долари

Ана Ололовска

Илон Маск ќе плати над 11 милијарди долари данок оваа година

Ана Ололовска

Илон Маск избран за личност на 2021 годината на магазинот „Тајмс“

А1он