Илон Мaск првпaт меѓу петте најбогати луѓе во светот

Од:

Американскиот претприемач и основач на „Тесла“ и „Спејс-Икс“, Илон Маск по првпат се најде во листата на „Форбс“ од пет најбогати луѓе во светот.

Според списанието, богатството на Маск изнесува 74,2 милијарди долари. Во средината на март, тој беше 31-виот по ред, на списокот најимотни. Оттогаш, како што велат податоците состојбата му се подобрила скоро трипати, а акциите на „Тесла“ се повредни за речиси 300 отсто од почетокот на оваа 2020 година.

Првите три места, според списокот на „Форбс“, ги заземаат директорот на „Амазон“ Џеф Безос со богатство од 189 милијарди долари, раководителот на „Луј Витон Моет хенеси“ Бернар Арно со 113,8 милијарди долари и, на трето место е основачот на „Мајкрософт“ Бил Гејтс со 113,4 милијарди долари. Маск е зад основачот на Фејсбук – Марк Закерберг, чијшто севкупен имот се проценува на 90,3 милијарди долари. Шести е поранешниот раководител на „Мајкрософт“ Стив Балмер со 72,2 милијарди долари.

Би можело да ве интересира

Безос, Маск, Закерберг и Гејтс загубија 25 милијарди долари во еден ден

А1он

Џеф Безос е првиот човек во историјата кој има над 200 милијарди долари

Ана Ололовска

Компанијата на Илон Маск развива мозочен чип кој ќе може да го промени нашето расположение

А1он

Маск тврди дека пирамидите ги изградиле вонземјани, Египет реагира

А1он

Илон Маск планира да гради нова фабрика во Тексас

А1он

Твитер налозите на Гејтс, Маск, Безос и Бајден биле хакирани

Ана Ололовска