Илон Маск: Потребни ми се 1000 вселенски бродови за да изградам град на Марс

Од:

Директорот на компанијата за вселенска технологија „Спејс Екс“ Илон Маск најави дека ќе му бидат потребни 20 години и 1.000 вселенски бродови за да изгради град на Марс, што е негова долгорочна визија.

Одговарајќи на обожавателите на Твитер, Маск изјави дека „Спејс екс“ ќе мора да конструира околу 1.000 вселенски летала за транспорт на товар, инфраструктура и членови на екипажот на Марс во текот на 20 години, со оглед на тоа дека планетарното порамнување овозможува лет на Марс само еднаш во две години.

Маск неодамна изјави дека неговите трошоци за лансирање изнесуваат само околу два милиони долари по лет на вселенски брод, и дека крајната цел е да изгради „град кој ќе биде самоодржлив на Марс“.

Но, за да се воспостави постојан, одржлив град на Марс, прво мора да пристигне екипаж. Претходно е потребно уште нешто – а тоа е слетување на астронаут на Месечината. Тоа НАСА го постави како своја цел до 2024, а Спејс екс се надеваме дека таму ќе се спушти брод уште во 2022 година.

Би можело да ве интересира

Илон Маск продава дел од имотот во Лос Анџелес за 62,5 милиони долари

Ана Ололовска

Лошото време го одложи лансирањето на првиот словенечки сателит во вселената

Ана Ололовска

Лансирањето на роверот „Упорност“ на Марс е одложено за 22 јули

Ана Ололовска

Првите туристи ќе ја посетат Меѓународната вселенска станица во 2023 година

А1он

Маск: Време е „Амазон“ да се разбие

Ана Ололовска

„Спејс Икс“ подготвена за историски лет до Меѓународната вселенска станица

А1он